
Louvre-museet: Forbi-billettkøen-adgang og omvisning
- Liten gruppe
- Gå forbi billettkøen
- Varighet: 2 timer
Fra
US$ 54,75
per person
Louvre i Paris er verdens mest besøkte museum. Museets legendariske kunstsamling inneholder mer enn 35.000 malerier, skulpturer og andre kunstobjekter. Samlingen strekker seg fra langt tilbake i kunsthistorien og helt frem til moderne tid. Det er utallige mesterverk her, men dette er de fem som virkelig tilhører toppsjiktet.
Mona Lisa er muligens verdens mest berømte maleri og nærmest synonymt med Louvre. Hennes sagnomsuste smil trekker millioner av mennesker til Paris hvert år.
Statuen av den greske kjærlighetsgudinnen Afrodite, er blant de mest ikoniske eksemplarene av antikke, greske skulpturer. Statuen er svært godt bevart til å være over to tusen år gammel.
Denne 2,15 meter høye statuen av en slave som kjemper mot lenkene sine, er en av Michelangelos beste prestasjoner. Den er et sublimt eksempel på skulpturens dynamiske potensiale.
Den utsøkte skulpturen i malt kalkstein stammer fra faraoenes tid og er den mest berømte gjenstanden i Louvres fantastiske samling av egyptiske antikviteter.
Da den ble bygget ble den sett på som svært kontroversiell. I dag er den en av Paris kulturelle skatter. Gå ikke glipp av å se pyramidens spektakulære belysning om kvelden.
Køene til Louvre kan virke avskrekkende. Hovedinngangen som går via Louvre-pyramiden, er alltid den med mest folk. Et tips er å bruke inngangen fra det underjordiske kjøpesenteret, Carrousel du Louvre. Her kan du kjøpe billetter og passere sikkerhetskontrollen uten mye styr. Hvis du ønsker å utforske pyramiden kan du gjør det på vei ut.
Museet er gigantisk, så det er svært viktig at du setter av nok tid til å se alt du vil. De fleste dager åpner museet klokken 09.00 og stenger klokken 18.00. På fredager og onsdager er det åpent til 21.45. Kom tidlig, ta et gratis kart ved billettskranken og legg en plan for besøket. Det er lurt!
Som flere andre museer i Paris er Louvre stengt på tirsdager. Bruk muligheten til å besøke andre severdigheter i byen som Eiffeltårnet eller Triumfbuen, og kom tilbake til Louvre en annen dag.
Veldig bra måte å få oppleve høydepunkter på i ett så stort museum som Louvre. Historien om Louvre var veldig fint å få med før vi begynte på de mest kjente verkene som guiden plukket ut for oss. Ines var meget dyktig så vi lærte mye. 2 timers guidet tur var akkurat passelig. Veldig kjekt å komme forbi køene også. Kan virkelig anbefale denne guidet turen og Ines gjorde en fantastisk god jobb.
Forbi-køen-køen var av og til ganske lang.. Flere avgjørende ting ble ikke informert om-som feks ikke kast en metronom når den er brukt opp. Vi fikk vanskeligheter fordi vi brukte endagsbill først og kom ikke gjennom på femdagersbill dagen etter. Vi klarte til slutt å krangle oss til en oppgradert femdagersbillett.
Our irish guide was very knowledged within art history. He took ous directly to all major paintings and sculptures with Mona Lisa as the top item. We would have used a lot of time in all the kilometers of lines with people. If we ever go to Louvre later we would by a guided tour once more.
Flott å bli vist rundt og se høydepunktene uten å lete selv. God mulighet til å rusle rundt på egen hånd etterpå.
Det var verdt og kunnskapsrik å høre og se rundt i Luvr. Julianna er kjempe bra guide. Takk så mye!